Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Aktif Yaşam

10 Mayıs 2013 Cuma

Stresin en iyi ilacı spordur, yemek ve içmek değildir.

 

Teknolojik gelişmelerle birlikte evde, işte, okulda daha az hareket eder olduk. Gündelik hayatımızın hareketsizleşmesinin ise bedelleri var. Daha az hareket ettikçe daha sağlıksız ve daha az kaliteli bir hayat sürüyoruz. Oysa sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacımız var.

Aslında yataktan kalktığımız andan itibaren hareket etmeye başlıyoruz. Ayağa kalkıyoruz, yürüyoruz, giyiniyoruz, işe/okula gidiyoruz. Yani gündelik hayatımız da birçok hareket var. Fakat her hareket fiziksel aktivite değil.

Fiziksel aktivite; bahçe işleri, yürüme, asansör yerine merdivenle çıkma gibi vücut hareketlerini içeren, süresi, şiddeti ve tekrarı olan hareketler bütünüdür. Daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat için fiziksel aktivitenin düzenli bir faaliyet olarak hayatımıza girmesi gerekiyor.

Fiziksel olarak aktif değilseniz, yavaş yavaş hareketinizi arttırmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın; fiziksel aktivitenizdeki ufak bir artış bile fark yaratacaktır ve başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Gündelik hayatımızda ki aktif yaşam fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Öneriler;

-          Kısa mesafeler için vasıta kullanmayın, yürüyün.

-          Arabanızı evinizin, işinizin hemen önüne değil daha uzağa park edin, yürüyün.

-          Otobüsten bir durak önce inin ve gideceğiniz yere yürüyün.

-          Sabahları yarım saat erken kalkın ve güne hareketli bir yürüyüşle başlayın.

-          Bilgisayar kullandığınız süre içinde her saat başı en az beş dakikalık egzersiz molası verin.

-          Yürüyen merdiven veya asansör yerine merdiven kullanın.

-          İş yerinizde öğle yemeği saatlerinizi yarısı yemek yarısı yürüyüş olarak değerlendirin.

-          Oturduğunuz yerde kol ve bacak hareketleri yapın.

-          Uzun süre aralıksız oturmayın her saat başı yerinizde kalkıp koridorda yürüyün.

-          Çocuklarınızla, torunlarınızla aktif olarak oyunlar oynayın.

-          Televizyon seyrederken ev işlerinizi yapın ( toz almak gibi).

Çalışmalar, fiziksel olarak aktif olan kişilerin kilo verme de bunu korumada daha başarılı olduklarını göstermiştir. Gerçekte de, sağlıklı kiloya sahip olmada fiziksel aktivite oldukça önemli bir rol oynamaktadır;

-          Fiziksel aktivite enerji yakar. Yaktığınız enerji miktarı, yaptığınız egzersizin süresine, sıklığına ve sürekliliğine bağlıdır. Aldığınız enerjiden daha fazlasını harcıyorsanız, vücudunuzdaki enerji depoları kullanılmaya başlanır ve kilo kaybedersiniz.

-          Fiziksel aktivite kas yapmanıza ve vücut yağından kaybetmenize yardımcı olur.

-          Fiziksel olarak aktif olan kişiler daha fazla yağsız vücut dokusuna sahiplerdir. Hareket etmeseniz bile yağsız vücut dokusunun korunabilmesi için yağlı vücut dokusuna oranla daha fazla enerjiye gereksiniminiz olur. Böylece vücut yağı sizden daha fazla olan aynı kilodaki birisine kıyasla biraz daha fazla kalori harcarsınız.

-          Egzersiz, bazal metabolik hızınızı dursanız bile 12 saat süreyle hızlandırır. Dinlenme sırasında bile daha fazla enerji harcarsınız.

-          Orta düzeyde aktif bir yaşam tarzına geçmeniz, iştahınızda artışlara neden olmayacaktır. Gerçekte, düzenli egzersiz yapanlar yapmayanlara kıyasla daha az besin tüketirler.

-          Egzersiz, stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Stres vücudunuzun ihtiyacı olmayan atıştırmaları ve kalorileri daha fazla almanıza neden olabilir.

-          Aktif olmak, zihin açıklığı da sağlar. Bazıları aktif oldukça daha az kalori ve daha çok kompleks karbonhidratlı besinleri tercih etmektedirler.

-          Sıkı ve yağsız bir vücuda sahip olmak (fiziksel aktivite sonucu), gevşek ve çelimsiz bir vücuda sahip olmaktan çok daha iyidir.

 

Uzm. Dyt. Özgecan Astarlı