Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Önce Sağlıklı Beslenme

10 Mayıs 2013 Cuma

İdeal kiloya sahip olmak, yani ruh ve beden sağlığı
İdeal kiloya sahip olmak, yani ihtiyacımız olan mutluluk

 

Sağlıklı olmak yaşamın bize sunduğu en önemli hediyelerden birisidir. Yaşam boyu sağlıklı vücut ağırlığının korunması, oluşabilecek birçok hastalık riskinin azaltılması sonucu sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Kilo vermek hem zor hem kolay, belki 2-3 gün aç kalırsınız ya da kendinizce kalorili besinleri yemezsiniz veya kişiye özel olmayan popüler diyetleri yaparsınız, 1 hafta sonra tartıya çıktığınızda 1-2 kg zayıflamış olursunuz. Ama verdiğiniz kilo yağ mı? su mu? bilemezsiniz ve sonraki hafta bir de bakarsınız ki o 2 kilo; 3 kilo olarak geri gelmiş. Aç kalarak vücudunuza verdiğiniz zarar da cabası olur. Aç kalarak ya da yanlış diyetler yaparak; sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, baş ağrısı, regl düzensizliği, saç dökülmesi, şeker düzensizliği, tansiyon, tiroid, kalsiyum, demir, çinko eksiklikleri, hatta kalp hastalığı, böbrek hastalıkları gibi birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çözüm ne?

Evet kilo vereceğiz ama önce sağlıklı beslenerek; her besin öğesini vücudumuzun ihtiyacı ölçüsünde bilinçli ve düzenli bir şekilde tüketerek, vücudumuza, psikolojimize zarar vermeden, hastalanmadan ve diyet döneminde edindiğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıklarını devam ettirterek yani yaşam şeklimizi değiştirerek.

Uzun lafın kısası sağlımız her şeyden önemli, zayıflamaktan bile.

Kilo vereceğim derken sağlığınızdan olmayın.

 

Uzm. Dyt. Özgecan Astarlı