Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Kolesterol Gerçeği

11 Mayıs 2013 Cumartesi

Kolesterol yağa benzeyen fakat tamamen yağ olmayan bir maddedir. Yapısı ve organizmadaki fonksiyonları yağlardan farklıdır. Bazı durumlarda sağlık için yararlı, bazı durumlarda ise zararlıdır. Kolesterol ve yağlar, hayvansal kaynaklı besinlerde birlikte bulundukları ve organizmada ki görevleri ortak olduğu için çoğu zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Yağlar gibi kolesterolün de birçok durumda zararlı etkisi söz konusudur. Kolesterol bazı hormonlar (örneğin cinsiyet hormonlarından östrojen) ve tüm hücrelerin yapısında bulunur. Ayrıca yağların emilimini sağlayan safranın bileşiminde yer alır. Derinizde ki kolesterol güneş ışınlarının etkisiyle kemik oluşumu için gerekli bir besin öğesi olan D vitaminine dönüşebilir. Kolesterol düzeyinin çok yüksek olması kalp hastalıklarıyla ilişkilidir.

Kan ve serum kolesterolü kan dolaşımında, diyet kolesterolü ise besinlerde bulunan kolesterolü ifade eder. Kan kolesterol seviyelerini bir çok faktör etkilemekle birlikte, kolesterol vücuda iki kaynaktan alınır.

1)      Vücudunuz ihtiyaç duyduğu kadar kolesterolü kendi üretir.

2)      Kolesterol yumurta, kırmızı et, kanatlı hayvan etleri, balık, süt ve ürünleri gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

 

İyi kolesterol, kötü kolesterol

Bu terimler besinlerdeki kolesterol için değil, vücudunuzda kolesterolü taşıyan lipoproteinler için kullanılır. Kolesterol su ile karışamadığı için kan dolaşımında tek başına taşınamaz. Protein ve yağlardan oluşan lipoproteinler içinde taşınır. Kan kolesterolünün hepsi düşük dansiteli ve yüksek dansiteli lipoproteinler içinde bulunur.

HDL (iyi kolesterol) (yüksek dansiteli lipoprotein), dokulardaki kolesterolü yıkılmak üzere karaciğere taşır. HDL kolesterol kan seviyesinin yükselmesi, kalp hastalıkları riskinin azalması ile ilgilidir.

LDL (kötü kolesterol) (düşük dansiteli lipoprotein), karaciğerdeki kolesterolü dokulara taşır. Bu süreçte arter ve diğer kan damarlarında depolanabilir. LDL kolesterolün kandaki seviyelerinin yükselmesi kalp hastalıkları riskinin yükselmesiyle ilgilidir.