Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Sporcu Beslenmesi

11 Mayıs 2013 Cumartesi

İster profesyonel sporcu olun isterseniz zevk için spor yapın, değişmez bir kural olarak ne yiyeceğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi bilmek sportif başarı için formülün önemli bir parçasıdır. İyi beslenme; antrenman, efor, yetenek, kişisel çaba gibi etmenlerin yerini almasa da üst düzey performans hedefine ulaşmada farklılık yaratan tartışmasız bir gerçektir.

Sporcuların temel gereksinimi antrenman yoğunluğuna bağlı olarak artan besin öğesi gereksinimini karşılayan şekilde yeterli ve dengeli beslenmektir. Sporcuların diyeti; düşük yağ, yüksek karbonhidrat ve yeterli miktarda protein içermelidir. Ayrıca sporcuların sıvı kaybını karşılamak için daha çok sıvı tüketimine ihtiyaçları vardır. 

İyi beslenme tek başına, sportif başarı ve sağlığın garantisi olmamakla birlikte, iyi beslenmeden de ne sağlık ne de sportif performans gerçekleştirilebilir.