Uzman Diyetisyen

Özgecan Astarlı


Uzman Diyetisyen Özgecan Astarlı
1980 yılında Ankara’da doğdu. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi ‘Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.
HESAPLAMALAR

Gebelikte Beslenme

11 Mayıs 2013 Cumartesi

Gebelikte normal kilo alımı;

*Eğer kadın gebelik öncesi normal kilodaysa  10-14 kg
*Eğer kadın gebelik öncesi zayıfsa  13-16,5 kg
*Eğer kadın gebelik öncesi kiloluysa  7,5-12,5 kg

 

Tebrikler! Bir bebek bekliyorsunuz!

Gelecek dokuz ay süresince bebeğin gelişimine ve kendinize dikkat etmelisiniz. Bilinçli beslenerek, fiziksel açıdan aktif olarak ve yeterli düzeyde dinlenerek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

İyi beslenen ve bilinen risklerden sakınan kadınlarda; gebelikleri süresince ve doğumda çok az komplikasyon görülmekte ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler. Bu nedenle, doğmamış çocuğunuzun ve sizin gelecekteki sağlığınızın güvencesinin temel taşlarından birisi yeterli ve dengeli beslenmedir.

Halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği düşünülür. Oysa gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme kadar anne ve bebeğin sağlığına zarar verir.

Peki bu sağlık sorunlarını yaşamamak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için nasıl beslenmeliyiz?

Gelişen bir bebeğin vücut hücreleri çoğunlukla proteinden yapılır. Gebelikte günlük fazladan 10 gram proteine ihtiyacınız vardır. Normalde kadınlar için önerilen günlük protein miktarı 50 gram iken, gebelikte 60 grama çıkar. Bu da günde 3 porsiyon süt veya yoğurt, 5 porsiyon peynir, et, tavuk veya balık tüketimi ile karşılanabilir. İlk 3 aydan sonra sağlıklı bir bebeğin gelişimi için günlük 300 kkal civarında fazladan kalori alınmalıdır. Bu da örnek olarak; 2 dilim tam tahıllı ekmek arasına konan 60 gram az yağlı peynir veya az yağlı tavuk, et, balık yanında domates, salatalık ile ya da 1 tabak az yağlı sebze yemeği yanında 200 gram yoğurt ve 2 dilim tam tahıllı ekmek ile karşılanabilir. Gebelikte vitamin ve mineral gereksinimleri artmaktadır.  Özellikle demir, kalsiyum, fosfor, iyot, çinko, folik asit, b vitaminleri, a vitamini, d vitamini, c vitamini ve e vitamini gereksinimleri artmaktadır. Hangi besinlerin hangi vitaminlerden zengin olduğuna, vitaminler makalemizden bakabilirsiniz.